Most. Każdy mały jest wielki

02.04.11 r. obchodziliśmy szóstą rocznicę odejścia Jana Pawła II. Była to kolejna szczególna okazja, by przypomnieć nauczanie Papieża Polaka. Centrum Myśli Jana Pawła II zwróciło się z przesłaniem papieskim do tych, którzy nie mogli już spotkać Papieża osobiście – do sześciolatków.

Z myślą o nich powstał projekt edukacyjny „Most. Każdy mały jest wielki”.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych sześciolatków SP 174 również wzięły udział w tym projekcie.

Organizatorzy każdej grupie przysłali specjalną paczkę, w której znajdowały się dwa pudełka: plastikowe i tekturowe. Przez dwa tygodnie, podczas zajęć, realizowałyśmy z dziećmi zadania, w wyniku których powstały prace: wstęga życia Jana Pawła II, książeczka z historią Karola Wojtyły opowiedziana i ilustrowana przez dzieci, płyta z nagraniami wypowiedzi dzieci o odpowiedzialności, sprawiedliwości, pokoju i solidarności oraz rysunkowe zagadki o polskim Papieżu. Skarby te zapakowaliśmy do tekturowych pudełek. Były to paczki dla przedszkoli lub szkół w miastach w Polsce, w których gościł Jan Paweł II.

 

01.04.11 r. pojechaliśmy na plac Piłsudskiego. Tam uczestniczyliśmy w budowie mostu – symbolu łączącego dzieci z dorosłymi. Nasze specjalnie ozdobione plastikowe pudełka stały się jego częściami.

Papież zostawił nam chrześcijańskie przesłanie – miłości, pokoju, solidarności i odpowiedzialności. To my, rodzice, dziadkowie, nauczyciele jesteśmy zobowiązani do przekazania tych wartości kolejnym pokoleniom, aby stały się dla nich drogowskazem i kształtowały ich przyszłość.

Most został podświetlony lampionami wykonanymi przez dzieci.

Na placu Piłsudskiego recytowaliśmy także wiersze o Papieżu, „wysłaliśmy” wcześniej przygotowaną paczkę dla kolegów i koleżanek z innego miasta, uczestniczyliśmy w konkursach i zabawach, przygotowanych w specjalnych namiotach przez animatorów. Był też słodki poczęstunek.

Imprezę zorganizowano świetnie! Grupy wchodziły na plac w równych odstępach czasu, dlatego przemieszczały się płynnie. Każda grupa miała swojego „Przyjaciela”, który zajmował się nią od strony organizacyjnej. Dzieci były zainteresowane tym, co działo się na wokół nich i czuły się bezpiecznie.

Na początku realizacji projektu zadałyśmy dzieciom pytanie: Kim był Jan Paweł II? Niestety, nie wszystkie wiedziały…

Poprzez cykl warsztatów edukacyjnych oraz udział w spotkaniu na placu Piłsudskiego dzieci miały szansę zapoznać się z postacią, najważniejszymi treściami nauczania oraz wydarzeniami z życia polskiego Papieża. Mamy nadzieję, że nie zapomną o Nim, a w przyszłości wprowadzą Jego naukę w swoje życie.

Serdecznie dziękujemy Centrum Myśli Jana Pawła II za przygotowanie wspaniałego i bardzo potrzebnego projektu.

 

Ewa Knop

{gallery}65-most{/gallery}