DZIEŃ DOBREGO JEDZENIA

Nie od dziś wiadomo jak ważne w naszym życiu jest zdrowe odżywianie. 29 listopada, był w naszej szkole Dniem Dobrego Jedzenia.

Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania i zwrócenie uwagi na to zagadnienie. Należy pamiętać, że zdrowe odżywianie to przede wszystkim profilaktyka chorób a także inwestycja w prawidłowy rozwój układu odpornościowego dziecka. Nawyki żywieniowe z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy styl życia i odżywiania.

Dzieci z klas I-III w tym dniu zjadły wspólnie II śniadanie odpowiednio wcześniej przygotowane zawierające ulubione warzywa i owoce. Uczniowie tych klas realizują również projekt „Tęczowe Smaki”, w ramach którego poznają piramidę zdrowego odżywiania się.

Klasy IV-VI, w tym dniu przygotowały akcję propagującą II śniadanie bez słodyczy, pod hasłem „Rzodkiewka zamiast chipsów”. Uczniowie mogli obejrzeć film przedstawiający przepisy przygotowane ze zdrowej żywności, a także stworzyć prace plastyczne „Moje zdrowe i kolorowe śniadanie”.

{gallery}93-Dzien_Dobrego_Jedzenia{/gallery}