Szachy w naszej szkole

Mając na uwadze pozytywny wpływ gry w szachy na edukacyjny rozwój dzieci nasza szkoła przystąpiła do projektu „Edukacja przez szachy w szkole”, który realizowany jest w klasie I na 5 godzinie lekcyjnej czyli od 11.40 do 12.25.

Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju matematycznego uczniów w edukacji wczesnoszkolnej, na co wskazują wyniki badań międzynarodowych i polskich.

 

Ta królewska gra rozwija i ćwiczy wyobraźnię przestrzenną dziecka, uczy logicznego myślenia według torów przyczynowo-skutkowych, analizowania sytuacji i wyciągania wniosków, uczy skutecznego działania nawet w trudnej sytuacji, zdrowej rywalizacji i szacunku wobec przeciwnika, a także odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Grając w szachy dziecko uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Rozwija opanowanie, koncentrację, determinację, cierpliwość, wytrwałość i odwagę.

Warto pamiętać, że oprócz wszystkich walorów edukacyjnych i wychowawczych, szachy są również ciekawą grą, rozrywką, świetną zabawą i mogą stać się dla naszych pociech pasją i sposobem na życie.