Kolędnicy Misyjni 2015 dla Indii

„Chciałbym bardzo,
aby nawet na chwilę, nie zgasła radość
na twarzach dzieci całego świata…”

św. Jan Paweł II

 

Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce po raz pierwszy kolędnicy misyjni wyruszyli w 1993 r. z inicjatywy centrali krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Kolędnicy misyjni to dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Ale do udziału w misyjnej kolędzie zapraszają wszystkich – koleżanki i kolegów zrzeszonych w różnych grupach w szkole i w parafii. Pomagają im w tym katecheci, wychowawcy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń.

 

W naszej szkole, na terenie parafii wojskowej p.w. św. Jana Pawła II, co roku organizujemy „akcję” kolędników misyjnych.  Wszystko zaczęło się w roku 2007, gdy pomoc skierowaliśmy w kierunku potrzebujących dzieci z Peru. Potem był Pakistan, Papua Nowa Gwinea, następnie Uganda, Sudan Płd., Wietnam. W tym roku natomiast kolędowaliśmy dla Indii.

Co roku, podczas lekcji religii zapoznajemy się z danym krajem misyjnym, sytuacją żyjących tam dzieci, pracą misjonarzy itd. Dzięki temu, dzieci wiedzą, na jaki cel, czemu służy ich trud, wysiłek- przecież dla niejednych małych nóżek bieganie po piętrach sporego osiedla to trud również fizyczny.  Nie można się też zniechęcić: nie wszyscy otwierają drzwi, czasem trafi się mało życzliwy człowiek, używający „brzydkich” słów- w ten sposób dzieci osobiście doświadczają, że Dobra Nowina o Dzieciątku Jezus również teraz nie jest przyjmowana, a nawet przyjmowana z wrogością. Na szczęście są to wyjątki. Nasi parafianie poinformowani w kościele o odwiedzinach dzieci, w większości wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi, czekają co roku na kolędników ze słodyczami, przygotowanymi pieniążkami, uśmiechem i słowami pochwały. W niedzielę poprzedzającą kolędowanie na Mszy św. dla dzieci jest uroczyste rozesłanie kolędników przez księdza proboszcza. Tym razem w Święto Trzech Króli dzieci modliły się i przygotowały oprawę liturgiczną Mszy świętej, bo wiedzą, że w kolędowaniu nie chodzi przecież o pieniądze…

5 i 6 stycznia kolędowaliśmy po osiedlu- zaangażowanych było czterdzieści dzieci- natomiast po powrocie z przerwy świątecznej grupa uczniów z klasy II postanowiła w szkole odwiedzić tych, którzy mieszkają gdzie indziej. Stąd wizyta u p. dyrektora, w pobliskich biurach, u niektórych nauczycieli i odwiedziny klas. Wszystko Bardzo radośnie, z entuzjazmem i w przebraniu.  Każdy ofiarodawca otrzymał pamiątkę kolędniczą w postaci  papierowego dzbanuszka  z Indii.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nas przyjęli, wysłuchali przygotowanego występu, ugościli, obdarzyli uśmiechem, słodyczami; którzy wsparli ubogie dzieci w Indiach i razem z nami śpiewali kolędy. Do zobaczenia za rok!

s. Dominika Jasińska SSpS

{gallery}370-kolednicy{/gallery}