ANDRZEJKI W ZERÓWCE

Andrzejki to magiczny wieczór. Od wieków młode panny zbierały się w wigilię Św. Andrzeja, by dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Dawniej andrzejki traktowane były poważnie – w naszej szkole były okazją do wspólnej zabawy i tańca, dzięki nim dzieci mogły poznać tradycje i obrzędy ludowe.

30 listopada dzieci z naszej zerówki przeniosły się w świat wróżb, fantazji i czarów. Andrzejki w naszej klasie rozpoczęły się o godz. 17 i trwały około godzinę. Kiedy zaproszeni rodzice i dzieci zajęli miejsca w kręgu, do sali wkroczyły tajemnicze postaci: czarownica, cyganka i czarodziej. Były to oczywiście Panie: Bożena, Beata i Katarzyna, które tego wieczoru wcieliły się w baśniowe postacie. Zabawa zaczęła się od krótkiej opowieści na temat zwyczajów andrzejkowych. Później rozpoczęły się wróżby i tańce. Dzieci wraz z rodzicami poznały swoją przyszłość za pomocą wylosowanych gwiazd, wybranych kolorów oraz dowiedziały się, które dziecko pierwsze weźmie ślub. Uczestnicy wróżb kręcili czarodziejską butlą w kręgu, losowali magiczne karty oraz ustawiali swoje buty w stronę drzwi. Były także konkursy taneczne z nagrodami: dmuchanie balonów, taniec z balonami oraz obieranie jabłek.
W konkursach brały udział zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Następnym punktem wieczoru było lanie wosku razem z cyganką oraz odczytywanie i interpretacja cienia, jaki rzucała woskowa figura. Na zakończenie spotkania andrzejkowego dzieci zaproszone były na słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy byli we wspaniałych nastrojach i z uśmiechem wracali do swoich domów.