Różne oblicza tej samej Matki

W Niedzielę Misyjną 22 października 2017 r. w Kościele Garnizonowym pw. Św. Jana Pawła II w Warszawie Wesołej została otwarta wystawa pt. „Różne oblicza tej samej Matki”. Na tle pięciu kolorów: zielonego, czerwonego, białego, niebieskiego i żółtego, tradycyjnie – za misyjnym różańcem – przyporządkowanym kontynentom: Afryce, Ameryce, Europie, Oceanii i Azji, umieszczono wizerunki Maryi pochodzące z tychże części świata. „Eksponatami” są obrazy, figury, statuy, kapliczki, ikony, batiki. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się chińskie oblicza Maryi, jako Cesarzowej i Matki Bożej z sanktuarium z She Shan. Ciekawa jest figura z Indonezji z Wyspy Bali – Maryja jest przedstawiona w pięknym stroju balijskiej tancerki. Jest też filipińskie oblicze Niepokalanej w stroju azjatyckim, czyli ubranej w churidar: spodnie i tunikę. Lewą ręką zgiętą w łokciu trzyma ludzi różnych kultur; prawa pokazuje Serce płonące miłością Matki. Jest też piękny wizerunek Maryi z Guadalupe – jest kopią wykonaną na meksykańskim batiku. Tuż obok niego, również na czerwonym materiale, ustawiono małą figurkę Matki Boskiej Anielskiej z Kostaryki, zwanej tam pieszczotliwie „Czarnulką”. Jej historia wzbudza uwagę odwiedzających, a szczególnie dzieci. Większość wizerunków Maryi pochodzi z muzeum misyjnego Sióstr Służebnic Ducha Świętego z Sulejówka. W trakcie ustawiania wystawy, jej atrakcyjność pomnożyli mieszkańcy Osiedla udostępniając wizerunki Matki ze ścian ich mieszkań. Wystawa Oblicz Matki Bożej pozwala zasmakować piękna świata różnorodnych kultur i tradycji. Jest sposobnością do zobaczenia takich cech naszej Matki, których nie zauważamy w znanych nam wizerunkach, do których już przyzwyczailiśmy się. Możemy jednak znaleźć tam obrazy bliskie, bo polskie, a jednak powoli zapomniane, jak obraz Serca Maryi.

Wielki wkład w przygotowaniu wystawy mają Dzieci z Ogniska Misyjnego ze Szkoły Podstawowej 174 z Oddziałami Integracyjnymi w Wesołej. Grupa ta jest mocno zaangażowana w życie parafii św. Jana Pawła II. Dzień otwarcia wystawy zbiegał się z odpustem parafialnym. Tegoroczne katechezy misyjne dzieci ze Szkoły 174 mają w kościele. Uczestniczą w nich z radością i z zainteresowaniem.

W najbliższą niedzielę, tj. 29 X wystawę będzie można obejrzeć w klasztorze Sióstr Misyjnych w Sulejówku na ul. Wspólnej 45.

s. Bernarda Pogoda, SSpS