WYJAZD NA ZIELONĄ SZKOŁĘ

Jak co roku nasze dzieci uczestniczyły w Zielonej Szkole.Od 6 do 8 czerwca wybraliśmy się  z wizytą na Kujawy. Zobaczyliśmy bardzo dużo ciekawych miejsc.

Zwiedziliśmy Zamek w Golubiu – Dobrzyniu, w którym mieliśmy także ciekawe zajęcia przygotowane przez przewodników. Wybraliśmy się także na spacer po Brodnicy. Podczas niego nasi uczniowie uczestniczyli w grze miejskiej. Jednego dnia wybraliśmy się do Torunia.  Udaliśmy się do Muzeum piernika Toruńskiego. Interaktywne muzeum znajduje się w odtworzonej XVI – wiecznej piekarni w Toruniu, gdzie odbywa się produkcja pierników według starych receptur oraz w sposób i narzędzi jakich używano 500 lat temu. Dzieci aktywnie uczestniczyli w tym procesie: przesiewały mąkę, ubijały w moździerzu korzenie, wyrabiały ciasta i gotowe wkładały do formy po upieczeniu gotowe pierniki zabrały do domu jako pamiątkę. Gospodarzem pokazu był słynny mistrz piekarski, któremu pomagała wiedźma korzenna i czeladnicy. Następnie z miejscowym przewodnikiem zwiedzaliśmy Toruń bajek, legend i mitów. Trasa prowadziła przez najważniejsze i najcenniejsze obiekty zabytkowe, z którymi wiążą się ciekawe, czasami wręcz niesamowite legendy i opowieści. To właśnie one zaciekawiły uczestników wycieczki. Dowiedzieliśmy się dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa, co z tą sprawą mieli wspólnego Krzyżacy i Wisła, co to jest Tuba Dei, jak się ubierali średniowieczni mieszczanie, do czego służył osioł i czy w Torunia mieszkały smoki. Zobaczyliśmy m.in. Ratusz, Dwór Artusa, Kamieniczkę pod Gwiazdą, kościół Mariacki, Makietę Kopernika i ruiny zamku krzyżackiego. Ostatni dzień spędziliśmy w Jura Parku w Solcu Kujawskim. Przemierzaliśmy ścieżką dydaktyczną przez erę mezozoiczną wśród doskonale zrekonstruowanych modeli. Zwiedzaliśmy Muzeum Ziemi z niezwykłaą kolekcją skamieniałości prezentujących najciekawszych 500 mln lat ewolucji życia oraz Jurajski Ogród Botaniczny i Świat Owadów. Na koniec mocnych wrażeń doświadczyliśmy podczas projekcji filmu  w Cinema 5D

Oprócz zwiedzania ciekawych miejsc, mieliśmy ognisko z kiełbaskami, dyskotekę. To była udana Zielona Szkoła, ciekawe miejsca, piękne krajobrazy i dobra zabawa.