Szkolne koło wolontariatu

Będzie dobrze

Szkolne Koło Wolontariatu z radością informuje, że pojawiają się pierwsze prace plastyczne wykonane przez uczniów naszej szkoły, jako odzew na naszą akcję artystyczną „Będzie dobrze”. Dziękujemy i prosimy o więcej zdjęć.

Zosia Kumor i Kasia Kalbarczyk

Z wizytą w Teatrze Krzesiwo

W dniu 26.02.2019 Szkolne Koło Wolontariatu zaprosiło naszych uczniów na premierę spektaklu pt. ”Krokodyl” przygotowanego przez Teatr Krzesiwo prowadzonego przez Pana Ryszarda Polaszka. Spektakl oglądaliśmy w teatrze „Stara Prochownia”. Teatr Krzesiwo istnieje od 1992 roku, a jego aktorami są dzieci i młodzież słabowidząca. Powstało wiele spektakli opartych na własnych scenariuszach, które były nagradzane na stołecznych, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych, poza środowiskiem osób słabowidzących. Dzięki temu od wielu lat Teatr Krzesiwo jest zapraszany na najbardziej prestiżowe festiwale niezawodowej sceny w Polsce. Scenografia i kostiumy są bardzo oszczędne w formie, wykonane przez dzieci i mogą się w niej poruszać dzieci słabowidzące. Obsada ról, często wynika ze świadomych wysiłków terapeutycznych. Na przykład: nieśmiała dziewczyna otrzymuje rolę szalonego bohatera, o wielkich ambicjach. Spektakle, jak prowadzące do nich próby zachowują konwencję zabawy, które nie prowokują jedynie do śmiechu, ale refleksji i zadumy.

Szkolne Koło Wolontariatu na Dzień Kobiet

Wolontariusze naszej szkoły przygotowali kwiaty z krepiny z załączonym słodkim lizakiem, które zostały rozdane w Dniu Święta Kobiet napotkanym na osiedlu, w autobusie, na stacji PKP, okolicznych  w sklepach, kobietom. Klasa 6 i 7 przygotowała też plakaty z informacją dotyczącą Wybitnych Polskich Kobiet.

WSPOMNIENIA Z ZESZŁEGO ROKU SZKOLNEGO

Zainteresowaliśmy się Domem Opieki „Gniazdo” w Warszawa-Wesoła. Przygotowaliśmy program jasełkowy oraz podarunki dla pensjonariuszy z okazji Dnia Kobiet i Dnia Chłopaka (zakładki do książek, plecione bransoletki z kordonka), graliśmy w grę planszową „5 sekund”. Na 100 lecie urodzin Pani Janinki, uczniowie z wszystkich klas wykonali laurki i przekazali je przechodząc barwnym korowodem ulicami Wesołej niosąc w rękach 100 balonów. Nasze akcje przedstawialiśmy na wykonanych plakatach i fotoreportażach.

W ramach akcji „Przygoda z muzyką” zorganizowaliśmy bezpłatne wyjścia naszych uczniów wraz z rodzicami na imprezy muzyczne przy Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W czasie Pikniku Szkolnego wolontariusze kwestowali na rzecz małej Zuzi, a potem zebrane fundusze przekazaliśmy na ręce Taty chorej Zuzi.

Zorganizowaliśmy i byliśmy obsługą techniczną w czasie Gry Plenerowej „Niepodległa”. Aktywni wolontariusze na koniec roku szkolnego dostali nagrody i dyplomy. Nagrody mogliśmy zakupić dzięki pomocy Urzędu Miasta Warszawa-Wesoła, a dyplomy dzięki pomocy jednej z mam naszych uczniów.

Informacje o naszych działaniach wpisywaliśmy na stronę internetową szkoły. A jest się, czym chwalić: wrażliwością i gotowością naszych uczniów do poświęceniu swojego czasu i pracy dla dobra innych i to tylko za jedno z magicznych słów „dziękuję”. Dla niektórych może to za mało, dla naszych dzieciaków jednak to ogromna wartość. I tak trzymać w tym roku szkolnym.

Szkolne koło wolontariatu powstało w listopadzie i od razu czekało na nas wiele pracy. Na pierwsze spotkanie przyszło, ku naszej radości, około 30 uczniów gotowych nieść dobro potrzebującym.

Po raz pierwszy obchodziliśmy 5.12.2017r. Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji przygotowaliśmy plakat oraz zorganizowaliśmy akcję informacyjną dla rodziców, rozdawaliśmy „złote myśli” dotyczące wolontariatu, a w całej szkole umieściliśmy sentencje zachęcające do refleksji na temat czynienia dobra.

W tym samym czasie włączyliśmy się w akcję zbiórki karmy dla zwierzaków ze schroniska w Celestynowie. Przygotowaliśmy dwa plakaty, jeden przez młodsze dzieci, który został zawiesiliśmy w szkole, a drugi przez starszych uczniów, który został umieszczony w parafialnej gablocie. Po zakończeniu zbiórki otrzymaliśmy podziękowania ze schroniska-jesteśmy dumni, że mogliśmy pomóc.

Wielkimi krokami zbliżały się Święta Bożego Narodzenia, a tym samym pomoc w przygotowaniu jasełek oraz kiermaszu na rzecz Domu Samotnej Matki. Tu również wolontariusze, w wolnym czasie, przygotowywali świąteczne kartki i ozdabiali piernikowe gwiazdki. Pieniądze ze sprzedaży zostały przekazane na wspomniany wyżej cel. Kiermasz zakończył się dużym sukcesem wszystkich zaangażowanych w jego przygotowanie- pieniądze i rzeczy zostały przekazane do potrzebujących. Wszyscy czuliśmy wielką radość z uczynionego dobra.

Wolontariusze brali także udział w akcji zorganizowanej przez Radę Rodziców, mającej na celu przygotowanie świątecznych paczek dla rodzin z naszej szkoły. Tu również udało się sprawić radość naszym uczniom i ich rodzinom.

Na koniec roku spotkaliśmy się z naszymi wolontariuszami i podziękowaliśmy im za ich dobre serce oraz zaangażowanie na rzecz potrzebujących. W nowym roku czekają nas nowe wyzwania, ale wiemy, że mamy grupę fantastycznych dzieciaków, które są gotowe nieść pomoc. DZIĘKUJEMY