JUBILEUSZ 25-LECIA SZKOŁY

15 listopada 2018 odbyła się oficjalna uroczystość z okazji 25 lecia naszej szkoły. Przybyli zaproszeni goście, m.in. Burmistrz pan Marian Mahor, radni dzielnicy pani Grażyna Weber i Stefan Słowikowski. Dyrektorzy wesołowskich szkół i przedszkoli, instytucji dzielnicy, przyjaciele i mieszkańcy Wesołej.

Przemawiał obecny dyrektor szkoły pan Paweł Krajewski oraz pierwsza dyrektorka i założycielka szkoły pani Jolanta Ilewicz.

Dzieci i nauczyciele naszej szkoły przygotowali program artystyczny uwzględniający m.in 100-lecie obchodów niepodległości naszego kraju i krótką 25 letnią naszej szkoły wpisaną w dzieje Polski.

Występy artystyczne rozpoczęły się akcentem patriotycznym z czasów historycznych dla każdego Polaka, kiedy to Polska wróciła na mapę Europy. Menuet G-dur J. Paderewskiego i taniec z biało-czerwonymi szarfami podkreślił wyjątkowość odezwy J. Piłsudskiego do narodu  z dnia 6.VIII.1914r. Następnie wspaniałe lata dwudziestolecia międzywojennego, kiedy radość Polaków była wielka, pomimo, że nie były to łatwe czasy dla naszej odbudowującej się Ojczyzny. Jednak cieszyliśmy się i tańczyliśmy razem z całą Europą modny w tym czasie taniec charleston w wykonaniu uczniów i uczennic klas VI-VII.

Potem nastąpił i tragiczny czas 6 letniej okupacji niemieckiej w zainscenizowany uczniami klasy 5 przebranymi za partyzantów i zilustrowany piosenką „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” w wykonaniu uczniów klasy V.

Po zakończeniu wojny rozpoczęła się mozolna odbudowa gospodarki kraju, miast i wsi. Uczniowie z klasy V przebrani za robotników budowlanych zaopatrzonych w młotki i kielnie, przy akompaniamencie piosenki „Budujemy nowy dom” zbudowali mural z kartonowych pudeł.  Potem lata 60-te i lata 70 to i zwrócenie się ku tradycjom ludowym, a więc legendarna piosenka w wykonaniu Wiktora Sacewicza z klasy IV w otoczeniu czterech uroczych dziewczynek ubranych w stroje ludowe. Następnie wystąpili uczniowie oddziału przedszkolnego wykonując popularną piosenkę zespołu „Gawęda” pt.” Gramy w kolory” i uczniowie klasy II a i II b wykonujący taniec z wstążkami, wzruszający i nastrojowy.

Wprowadzeniem w lata 80 te była piosenka Zuzi Pacholczyk i Marysi Powierża z klasy VI „Fantazja”. Dziewczyny nie zawiodły. No i gładko tematycznie przeszliśmy do lat osiemdziesiątych. Łukasz Murawski  z klasy VIII zagrał na gitarze legendarną piosenkę Lady Pank „Zawsze tam gdzie Ty”, a Mateusz Wójcicki z klasy III zaśpiewał przy gitarowym akompaniamencie swojego taty „Piosenkę dla okruszka”.

I znaleźliśmy się piosenką „Ja to mam szczęście, w tym momencie” w XXI wieku wyśpiewaną przez uczniów z klasy VII.

Na zakończenie przygotowanej uroczystości wystąpił tata Krzysia i Piotrusia Witkowskich  w repertuarze Marka Grechuty – „Tyle było dni”. Śpiewaliśmy razem z nim, bo to klasyka piosenki polskiej.

I to było muzyczne podsumowanie stuletniej historii naszego kraju i 25 lecia naszej szkoły. Jesteśmy zadowoleni z naszej prezentacji i docenienia naszego występu przez zaproszonych szanownych gości i rodziców zasiadających na widowni. Daliśmy radę, ale trema była oooogromniasta.

Katarzyna Kalbarczyk