DZIEŃ PUSTEJ KLASY W KLASACH 1-3

Dzień Pustej Klasy to wyjątkowa, międzynarodowa inicjatywa promująca edukację na świeżym powietrzu, poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby odkrywać wartość edukacji terenowej.

Wydarzenie zainaugurowane zostało w 2012 roku przez londyńskich nauczycieli. W Polsce propaguje je łódzki Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”. Obchodzony jest rokrocznie (zawsze w trzeci piątek czerwca), tym razem również we wrześniu.

25 września sale lekcyjne w naszej szkole opustoszały, a uczniowie klas 1-3 uczyli się w terenie. Pierwszaki rozpoznawały gatunki drzew rosnących w pobliżu szkoły, omawiały różnice pomiędzy drzewem i krzewem, obserwowały owady. Drugoklasiści wsłuchiwali się w lekturę „Calineczki” w przyszkolnym ogródku. Uczniowie klas trzecich poznali warstwową budowę lasu, porównywali korę drzew, zbierali grzyby. Prognozowaliśmy pogodę obserwując chmury. Dzieci wyposażone w miarki poznały czym jest obwód, mierząc i porównując grubość pni. Sprawdzały wysokość roślin, długość szyszek, gałęzi. Kontakt z przyrodą pobudził wyobraźnię i kreatywność, dzięki którym powstały ciekawe zdjęcia z wykorzystaniem przyrodniczego tła oraz jesienne bukiety i mandale z materiałów przyrodniczych. Pogoda dopisała, dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły w przygotowanych aktywnościach. Zatem tegoroczny Dzień Pustej Klasy uważamy za udany!

Marzena Delak

wychowawca klasy IIIb