BohaterOn – włącz historię!

Uczniowie klasy „0” wzięli udział w tegorocznej edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterOn – włącz historię! mającej na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie postaw patriotycznych i historii Polski, również wśród najmłodszych.

Po krótkiej rozmowie o tym, czym jest wojna oraz jak ważne jest jej zapobieganie mali „zerówkowicze” obejrzeli nagranie przedstawienia kukiełkowego pt.:”Niebajka o Powstaniu Warszawskim”, z którego dowiedzieli się, czym było Powstanie Warszawskie, kto to jest patriota, jakie cechy sprawiają, że ktoś zasługuje na miano bohatera.

Słuchając opowiadania J. Papuzińskiej „Mój Tato szczęściarz”, oglądając prezentację oraz słuchając fragmentu utworu M. Rusinka pt.: ”Zaklęcie na W” dowiedziały się, jak wyglądała rzeczywistość podczas walk powstańczych oraz jaką rolę pełniły w niej dzieci. Mali patrioci poznali pojęcia takie jak: szpital/ poczta polowa, sanitariuszka, granat, bagnet, schron, nalot bombowy, barykada, pseudonim, obejrzeli zdjęcia przedmiotów potrzebnych Powstańcom podczas walk, pokolorowały i „odkodowały” na macie znak Polski walczącej oraz wysłuchały piosenek powstańczych maszerując w opaskach.

Zajęcia zakończyły się rozmową o tym, jak ważna jest pamięć o uczestnikach Powstania i jak wiele im zawdzięczamy – dzięki ich bohaterskiej postawie możemy żyć, mówić w języku ojczystym, bawić się i uczyć w wolnej Polsce.